Lists (None yet)

Login to create lists

Comments (None yet)

Add New Comment

1 correction by missymo - Show corrections

QUEEN'S BIRTHDAY HONOURS

ORDER OF AUSTRALIA

Companions in the General

Division (AC)

Arthur Metric BloomflcM BOYD, AO, ■ OBE, Nowia, NSW. For service to the visual

arts and to the development of Australian 1 artists and crafts people;

Professor Jacqueline Jimtt GOODNOW, Clifton Gardens, NSW. For service to re search into child development and education in the discipline of psychology;

The Honourable Justice Barry Junes MAD DERN, Toorak, Vic. For service to industrial relations as president of the Australian Indus trial Relations Commission;

Emeritus Professor John Arthur PASS 1 MORE, Manuka, ACT. For service to philo

sophy, particularly the history of philosophy ' end the history or ideas;

' His Excellency Rear Admiral Peter Ron

SINCLAIR, AO, Sydney, NSW. For service to the Crown as Governor of NSW;

Roger Robert WOODWARD, OBE. Sydney, NSW. For service to music, particularly as a pianist and to the promotion of Australian composition.

, Officers in the General

Division (AO)

Ian Glencross Raddiffe BURGESS, Pym We, NSW. For service to commerce;

Professor Peter Anthony CASTAJJM, Hunt ers Hill, NSW. For service to medicine, partic ularly in the fields of haematosis and thrombosis;

■ the Honourable Donald Leslie CHIPP. Kal

■ h'sta, Vic. For service to the Australian Parlia

ment, particularly as founder and leader of the ; Australian Democrats;

t David Stuart CLARKE, Sydney, NSW. For

scrvice to business and to the community;

The Honourable Michael Arthur CLEARY, Eastwood, NSW. For service to the NSW Parliament;

The Honourable Judith Jacqueline COHEN, Kew, Vic. For service to industrial relations;

Kevin John CROAGH, Glen Iris, Vic. For service to manufacturing and to the commu nity;

Professor Henrique Antonio D'ASSUMP CAO, Leabrook, SA. For service to science and technology.

Professor Mervyn John EADIE, Indooroop illy, Qld. For service to neurology and to neuropharmacology;

Dr Vivian George EYERS, North Adelaide, SA. For service to teacher education training and to Year 12 curriculum development;

His Excellency Philip James FLOOD, Can

berra, ACT. For service to international rela . (tons;

. Sir James (William) FOOTS, Kenmore • Hills, Qld. For service to business and to the

community,

Dr Joan Forrest GARDNER, Parkville, Vic. For scrvice to medicine in the field of sterilisa tion, disinfection and infection control;

Professor Ian David GUST, Ivanhoe, Vic. For service to public health, particularly in the prevention of hepatitis and AIDS;

Reverend Dr Francis Henry HARMAN, Clifton Hill, Vic. For service to bioethics, to religion and to education;

t.homas Plunkett HAYES, Brussels, Bel

gium. For scrvice to international organisa tions and for public service;

Dr Alan Kenneth HEAD, Kew, Vic. For service to science through research into the structure of solids and its application to indus try;

The Honourable Mr (Acting) Justice Jack Austell LEE, Mosman, NSW. For service to the law and to the community;

John Nell McCALLUM, CBE, Bayview, NSW. For scrvice to the performing arts;

Dr Patricia MATHER, South Brisbane, Qld. For service to marine biology, particularly in the fields of ascidian research and reef science; The Honourable Ian George MEDCALF, ED, QC, Nedlands, WA. For service to the law, to the WA Parliament and to the commu nity;

James MOLLISON, AM,"North Melbourne, Vic. For service to arts administration;

Professor John Rodney NILAND, Rose Bay, NSW. For service lo industrial relations and to tertiary education;

Dr Mark Francis O'BRIEN, The Gap, Qld. For scrvice to medicine as a cardiovascular surgeon and to the community;

; Peter Joseph REDLICH,'South Yarra, Vic.

. For service to business and to the arts;

Robert Duncan SOMERVAILLE, AM, Col laroy, NSW. For service to media and to the Australian space industry;

Ian Ernest WEBBER, North Adelaide, SA. For service to the transport industry,

The Honourable Justice James Michael WHITE, Adelaide, SA. For service to the law and to the community;

Reginald Murray WILLIAMS, CMG, Too woomba, Qld. For service to business and to the community;

Professor Glenn Alexander WITHERS, Ivanhoe, Vic. For service to applied econom ics, particularly in the areas of immigration and population research;

Professor Leslie Ronald ZINES, Braddon, ACT. For service to the Australian legal sys tem, particularly in the field of constitutional law;

Officers In the Military

Division (AO)

Royal Australian NaTy

Principal Chaplain the Reverend Monsignor Ian Thomas DEMPSEY, RAN, Reid, ACT. For service, particularly as the Director-Gen eral Chaplaincy, Navy.

Australian Army

Major General John Curtis HARTLEY, AM, Watsons Bay, -NSW. For sen-ice as the General Officer Commanding Training Com

mand.

Royal Australln Air Force

Ah Vice Marshal William Macdonald COL LINS, AM, Laverton, Vic. For service to the Royal Australian Air Force as Air Officer Commanding Logistics Command.

Members In The General

Division (AM)

Terence Lewis ADDISON, Blacktown, NSW. For service to the trade union move ment;

Professor Ken Francis ADKINS, Ormiston, Qld. For service to dentistry;

Keith William ALLISON, Broken Hill, NSW. For service to the rural community, particularly through rural lands protection

boards and the provision of services;

Robert Edward Joseph ALLMAN, OBE, WoUstooecraft, NSW. For service to the per forming'arti particularly open;

Freddy ARGY. OBE, Latham, ACT. For ser vice to national economic planning;

Fraads NertDe ARKELL, West WoUongong, NSW. For service to local government, the NSW frriiament and to the community;

Professor Doogias Keria BARD, East Lind fidd, NSW. For service to medicine and to

WDlin lobcrt Rkardo BEGGS, Beaufort, Vic. For service to primary industry, particu larly through the wool industry and the Royal Agricultural Society of Victoria;

Eaeritas Professor Alaa RetiaaM BIL LINGS, Crawley, WA. For service to electri cal and electronic engineering and to education;

Wendy BLACKLOCK, Neutral Boy, NSW. For service to the performing arts;

Beanie Darid BOON A, Carlton, Vic. For community service as Public Advocate for Victoria;

Ronald Barrte BODYCOAT, Clartmont, WA. For service to architecture, heritage and conservation;

Rath Wiagate BRIGHT, Wahroonga, NSW. For service to community health through mu sic therapy,

Grtfory John WOliaa BUNBURY, Green wich NSW. For service to superannuation administration;

Wlnsone Claire BUNDEY, Mosman, NSW. For service to social welfare and to education; Or Charie* Bryaa CAMPBELL, Canddint, QkL For service to medical administration;

Harold William CAULFIELD, Runcorn, QW. For service to horticulture;

Geoffrey Doaald CHISHOLM, Spreyton,

Tas. For service to the Tasmanian Parlia

ment:

Geoffrey Elliott COLES, Glenunga, SA. For i service to the retailing industry,

Agatbodes Agathodeoos CONSTANTINE, OAM, Coogee, NSW. For service to soccer,

John Aithar COOK, Roseville. NSW. For service to international trade and relations;

Leonard Edgar COUCHMAN, West Hobart, Tas. For sen-ice to entomology:

Margaret Nerflle CRIBB, Paodington, Qtd. For service to education and to women's af fairs;

Keith Martin CYS, Modbury North, SA. For service to the trade union movement and to the community,

Shirley DA VIES, South Perth, WA. For ser vice to women's hockey,

Dr David de SOUZA, Isaacs, ACT. For ser vice to community health;

Ken DONE, Rediern, NSW. For service to art and design and to the tourist industry;

Joie Ehryn DWYER, Kalbar, Qld. For ser vice to youth, particularly through the Girt Guides Association and to the community,

Dr Meredith Ann EDWARDS. O'Connor, ACT. For service to social welfare and to education;

Colonel Nellie Jane ESPIE, RRC, (Retd), Oatlands, Tas. For service to veterans and to nursing;

Barry Peter FLANAGAN, Wahroonga, NSW. For service to the electricity and electri cal engineering industry;

Norman Arthur GAMPE, Bayview Heights, Qld. For service to local government;

Patrick GERAGHTY, Darlinghurst, NSW.

For service to the Seamen's Union of Austra lia;

Graham Robert GREGORY, Turramurra, NSW. For service to horticulture, particularly in the area of viticulture;

Allan Neville HALL. Ganan, ACT. For pub lic service, particularly in administrative law, Hugh Ross HAMILTON, Camp HiU, Qld. For service to the trade union movement and workplace reform;

Ronald Charles Doogias KANMER, Ken more, Qld. For service to music and musical education;

Leonard Norton HINGLEY, Vermont South, Vic. For service to the trade union movement and to the community;

Warren Michael HORTON, Canberra, ACT. For service to Kbrarianship;

Samuel Edward Keith HULME, QC, Toor ak, Vic. For service to the law;

Jessop Basset Grey HULTON, Austins Fer ry, Tas. For service to the environment and tourism;

The Honourable Alan John HUNT, MLC, Momington, Vic. For service to Victorian Parliament;

Eric Clifton ILES, Sorcll, Tas. For service to industrial relations, local government and to the community;

Professor Jorg IMBERGER, Dalkeith, WA. For service to civil engineering and to educa tion;

dire JAMES, London, UK. For service to the media, particularly as a television broad

caster;

Ronald Lnrt» Hale JOHNSON, Dundas, NSW. For community service, particularly as Grand Master of the United Grand Lodge of NSW;

Dr Desmond Roy KELLY, City Beach, WA. For service to the mining industry,

Donald Moreton KENDELL, Wagga, NSW. For service to air transport;

Stepan KERKYASHARIAN, Artarmon, NSW. For service to the ethnic community and to multicultural broadcasting;

Laurence James KIERNAN, Crawley, WA. For service to the community, particularly through fundraising for charity,

Dr Patricia Mary LAHY, Balmoral Beach, NSW. For service to education;

Etbel Isabel LANG, (Mrs Braoton Glbb), Seaforth, NSW. For service to the arts, partic ularly as a radio performer, and to the com

munity;

Robert Raymond LEANE, Glenalta, SA. For service to the community,

Lionel Norman LEDLIE, Alexandra Hills, Qld. For service to industrial relations;

Dr Elizabeth Anne LEWIS, Richmond, Vic. For service to medicine, particularly in the field of neurosurgery, and to medical adminis tration;

Dr Thomas Michael Mackenzie LONG, Baddaginnie, Vic. For service to medicine and surgery, and to the Royal Flying Doctor Ser vice;

The Honourable Mr Justice Ray Francis LOVEDAY, Sydney, NSW. For servicc to community health, particularly through the Asthma Foundation of NSW;

Brother Stanislaus William McGUIRE, Rome, Italy. For service to religion and to international relations;

Emeritus Professor Eric Vincent MACKAY, Camp Mountain, Qld. For service to medi cine, particularly obstetrics and gynaecology,

William Patrick McLENNAN, London, UK For public service;

Dr Francis Anchline MACNAB, Camber well, Vic. For service to religion and as found er of the Caimmillar Institute;

Natascha Dnsdiene McNAMARA, MBE, Balmain, NSW. For service to the Aboriginal community, particularly through the Aborigi nal Training and Cultural Institute;

Lesley Kaye McPAUL, Scone, NSW. For service to education, particularly through the Federation of Parents and Citizens' Associa tions;

Professor JUllan M*ry MA1JNG, Kings wood, NSW. For service to tertiary education; John Stanley Raymond MEREDITH, OAM, Tiiirimere, NSW. For service to the arts, par ticularly in the collection and preservation of Australian folklore;

Dr Henry Karimferi MILL1CER, Anglesea, Vic. For service to the aviation industry, par ticularly in the field of aeronautical engineer ing;

Clinical Associate Professor Paul Sydney M0FFI1T, Newcastle, NSW. For service to medicine, particularly in the field of diabetic education; -

Felicity Anne MORRISH, Delacombe, Vic. For service to the education of children with intellectual disabilities;

Lawrence Conway MULLER, Brookfield, QUI. For service to the print media as a pub lisher and bookseller,

Margaret Anne NIELSEN, New Town, Tas. For service to women's affairs;

Justin Maurice O'BRIEN, Rome, Italy. For service .to art;

Nancy Ethel ODONNELL, Melbourne, Vic. For service to children with disabilities, par ticularly through the Girl Guides Association; Msriet JoMphiae PAGL1ANO, Brigalow, Qtd. For service to the community, particular ly through the Country Women's Association; Peter Joseph PATRONI, Doncaster, Vic. For service to aviation, particularly through the Aircraft Owners' and Pilots' Association;

Dr Richard Graham PEMBREY, Isaacs, ACT. For service to medicine, particularly in the fields of haemotology and oncology;

Sister Therese Marie PILKINGTON (Sister Paolina), Darlinghurst, NSW. For service to nursing education and to international rela

tions;

Dr Richard Maxwell PORTER, Cottesloe, WA. For service .to community health;

Dooglaa Gideon POULTER, Evatt, ACT. For public service;

Valmai Blanche POWER, Prospect, SA. For service to the Aboriginal community;

Victor Albert PROSSER, Darling Point, NSW. For service to business and commerce and to the accounting profession in Australia and internationally;

Albert Forwood PUDDY, ED, Millswood, SA. For service to the community, particular ly employer support for the Reserve Forces;

Robert Michael RADFORD, Longueville, NSW. For service to cricket administration;

Joan REIDY, Croydon, Vie. For service to education for disabled students;

Dennis John ROSE, QC, Fisher, ACT. For public service;

Richard Thorns SCOTT, Guildford, NSW. For service to industrial relations;

Sheila Winifred Gordon SCOTTER, MBE, South Yarra. Vic. For service to the arts, particularly through fundraisinc

Dr Barrr Pedder SCRIVENER, Hunters Hill, NSW. For service to medicine, particu larly in the field of otolaryngology,

Bcrck Robert SEGAN, OBE, East Ivanhoe, Vic, For service in promoting and supporting arts, particularly the Cattkmainc State Festi

val;

Dr John Nathan SEGELOV, Newtown, NSW. For service to medicine, particularly

neurosurgery-,

Phillppa Judith SMITH, East Balmain, NSW. For service to the community, particu larly through the formulation of social welfare

policies;

Dr William Albert SNOWDON, Geelong, Vic. For service to veterinary science, particu larly through the Australian Animal Health Laboratory;

Dr Bernard Felix STONE, Figtree Pocket, Qld. For service to science and to Scouting;

Dr William John McGregor TEGART, Yar- ralumla, ACT. For service to science, tech- nology;

Mr Charles Edward Timothy TERRELL, Fantr, ACT. For service to international aid, relations, and welfare;

Dr Richard Frederick WALKER, Jindalee, Qld. For service to the promotion of literacy, particularly in developing countries;

CUvt Lugridge WARD, Templestowe, Vic. For service to the community.

Professor Donald Mathew WATERS, Malmo, Sweden. For service to education, particularly through the Australian Maritime College;

Brace Phillip WEBB, Gtenside, SA. For ser vice to the mineral and enei*y industries;

Dudley Keith WILDE, Chapel Hill, Qld. For service to architecture;

Beverley Ann WILIS, Rose Bay, Tas. For service to the community, tourism, local gov

ernment;

Lady Lois WOODWARD, South Yam, Vic. For service to the community, particularty through the Victorian Hospitals Association and the Royal Women's Hospital;

Vinceat YOVICH, Perth, WA. For service to Australian Rules football administration.

Members in the Military

Division (AM)

Royal AntralLan Navy

Commander Ralph Andrew Omenta MAC DONALD, RAN, Vaucluse, NSW. For ser vice to the Royal Australian Navy, particularly as the Command Support Ser vices Officer of Naval Support Command;

Lies tenant Commander Ian Lenaart WEGE

NER, RAN, Red Hill, ACT. For service through the development of an enhanced mineswecping capability;

Commodore Anthony Thomas WILSON, PSM, RFD, RANR, Mentone, Vic. For ser vice to the Royal Australian Navy, particular ly at Director-General Reserves, Navy.

Australian Army

Mater Diana Grace BIENKIEW1CZ, Fisher, ACT. For service as Staff Officcr to the Assis tant Chief of the General Staff; Army Reserve; Colonel James Kenneth Hnnter CAMP

BELL, Wodonga, Vic. For service to the Ar my in the field of materiel management;

Colonel Adam John FRITSCH, Toowoom ba, Qld. For service as Commandant Army Aviation Centre and Commander Darting Downs Area;

Uestenant Colonel Ian Campbell GOR DON, Stafford Heights, Qld. For service as Commanding Officer of the 1st Signal Regi ment and the Australian Contingent, United Nations Mission to the Referendum in West ern Sahara;

Brigadier Ala* Hayilar HODGES, Isaacs, ACT. For service as Chief of Staff Training Command and Director General of Personnel Support, Army,

LJestenut Colonel Keith Howard JOBSON, Larrakeyah, NT. For service as Commanding Officer North-West Mobile Force;

Lieutenant Colonel Gordon JONES, Ocean Grove, Vic. For service to the Army in ar moured regimental, training and command appointments;

Colonel Robert Allen SLATER, East Don caster, Vic. For service as Commander 6th Engineer Group.

Royal Australian Air Force

Groap Captain John William CottreU BAK ER, Mount Waveriey, Vic. For service as Director of Aircraft Engineering, Headquar ters Logistics Command;

Wing Commander Kenneth Neal BIRRER, Washington, US. for service as Commanding Officer Base Squadron, RAAF East Sale:

Commander John Michael FANDER EN, AFC, Sale, Vic. For scrvice as Di rector of Air Operations for the Papua New Guinea Defence Force;

Wlnt Commander John DavM RICHES, GlenDrook, NSW. For service as Staff Officer, Headquarters Operational Support Group;

Wtat Commander Noel Gilbert SCHMIDT, Edinburgh, SA. For service as Staff Officer Engineering Policy.

Awarded the Medal in the General Division (OAM)

Shirley Elaine AD KINS, Mount Pleasant, WA. For service to aero clubs, particularly as a competitor and administrator,

Hazel Jean ALTHOFER, Wellington, NSW. For service to conservation and the environ ment, particularly through the Burrendong Arboretum Trust;

Graham Frank ANDREWS, Charleville,

Qld. For service to the community, as ad ministrator of Western Queensland Flood Ap peal;

Isofeei M*ry ANNAT, MBE, Everton Hills, Qld. For service to mining and nurse organi

sations;

Anita Beryl ARNOLD, Engadine, NSW. For service to children with intellectual disabili tics;

Veda Joyce ARROWSMITH, Southport, Qld. For service to the visual arts;

Monica-Ann ATTARD, Moscow, Russia. For service to the community as radio corre spondent, Moscow,

Frank Vincent BADEN-POWELL, (15.5.92), Late Hunter* Hill, NSW. For ser vice to the performing arts;

Lady Edith Maud BADGER, West Lakes, SA. For service to the community, particular ly through the Meals on Wheels Organisation; Colin Gordon BALL, Blackmans Bay, Tas. For public service;

Frederic Henry BATES, Beverly Hills, NSW.

For service to the arts as an administrator and artist;

Hellea Lynnette BATES, Milton, NSW. For service to people suffering from cancer;

Joylene Maria BATTILANA, Mitcham, SA. For public service;

Valerie ChUholm BECHER, Woollahra, NSW. For service to the community,

Victor Charles BELL, Jesmond, NSW. For service to local government and to the com munity;

Ingrid Anne BERG, Glebe, NSW. For service to the performing arts, to artists and to chari

ties;

Jennifer Anne BERMINGHAM, Balmain, NSW. For service to the performing arts as an opera singer,

Kevin John BERRY, Manly, NSW. For ser vice to swimming;

Robena Heather BERRY, Tewantin, Qld. For service to aged people;

Cecil Claad BEiTENS, BEM, Grecnslopes, Qld. For service to veterans;

Malcolm Robert BLAHUE, Oayfidd, Old For service to primary industry and to the community.

Councillor Michael Winston BLYTH, Mount Eliza, Vic. For service to local govern

ment;

Lester Joan BRANDT, Roma, Qld for ser vice to the community as a musician;

Dorothy Eileen BREWER, Strathfield West, NSW. For service to sport, particularly crick

et;

Phyllis Anne BROADWAY, Castlemaine, Vic For service to the arts, particularly as manager of the Castlemaine State Festival;

Dr Peter Charles BROTHERS, Port Sorell, Tas. For service to dentistry through the Aus tralian Dental Association;

Joyce Alice BROWN, Lilydale, Vic. For ser vice to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champion Netball squad;

Dorothy May BROWNE, Mitcham, Vic. For

service to athletics;

Patricia Ann BRUSASCO, Ashgrove, Qld. For service to the community;

Percy Alexander BUCHANAN, via Gympie, Qld. For service to the dairy industry;

Andrew Fergus BUCKLE, Annerley. Qld. For service to youth, particularly through

cncket;

James Fredrick BURKE, Annerley, Qld. For service to veterans;

James William BURTON, Springw ood, NSW. For service to education, particularly to environmental education;

Reginald Thomas BUTLER, Glenorchy, Tas. For service to sports administration and to the community,

Graham Alexander CARLISLE, Dee Why, NSW. For service to surf lifesaving;

NUrtio Dennis CARLSON, South Yarn, Vic. For service to the community as a fun draiser, particularly for the Royal Children's Hospital Building Foundation Appeal;

Geoffrey Donald CARRINGTON, Brighton, QM. For service to water skiing;

Olive Benita CASH, Launceston, Tas. For service to the community through the Nation al Trust;

Yvonae Kathleen CATO, Lindisfarae, Tas. For service to veterans;

Robert Edward CHAD WICK, Avalon, NSW. For service to the wool industry,

Francis Charles CHATTAWAY, via Goul burn, NSW. For service to people with disa bilities and to community organisations'

Robert Charles CLARKE, Hawker, ACT. For public service;

Gladys Emily COLEMAN, Deagon, Qld. For service to youth;

Lorraine Maris COLLOPY, Boulder, WA. For service to community health, to local government and to community organisations; Raymond COOK, Annerley, Qld. For service to local history,

Adrian Francis COOPER, Bondi Junction, NSW. For service to youth;

Wyndham Olirer COOPER, Bayswater, WA. For service to people with hearing im

pairments;

Douglas Harold CORBEN, Beaumaris, Vic. For service to local government and to the community,

Robert Joseph CORBRIDGE, East Rydc, NSW. For service to people with intellectual disabilities;

Montague Charles Carringtoo. COTTON, DFC, Oberon, NSW. For service to the timber and wood products industry,

Roger Maxwell COWAN, Emu Plains, NSW. For service to Rugby League football;

Charles William CROWDEN, Deloraine, Tas. For service to the community, particular ly to aged people and to veterans;

Sylvia Mary CURLEY, Griffith, ACT. For service to nursing, to local history and to the National Trust;

Carissa Leanoe DALWOOD, Avalon Beach, NSW. For service to sport, particularly as a

member of the 1991 Australian World Cham pion Netball squad;

Brian Francis D'ARCY, Castle Hill, NSW. For service to Vietnamese and Indo-Chinese migrants;

Nanette Mary D'ARCY, Castle Hill, NSW. For service to Vietnamese and Indo-Chinese migrants;

William DARNELL, Maigaret River, WA. For sen-ice to tourism and to the local com munity;

Brian John DAVEY, Strathfield, NSW. For service to physiotherapy,

Lester Lloyd DAVXES. Cottesloe, WA. For service to the Aboriginal community, particu larly through the Aboriginal Legal Service of Western Australia;

Eleanor June DEAN, North Rockhampton, Qld. For service to St Paul's Cathedral, Rock hampton;

Alan Geoffrey DEAR, Turramuna, NSW. For service to the support of laryngectomy patients;

Elsie Veronica De LUCA-VIRGONA, Randwick, NSW. For service to children with hearing and sight impairments, particularly through the Lantern Club;

Keeley Jane DEVERY, Blacktown, NSW. For service to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Qiampion Net ball squad;

Patrick Kelvin DICKENS, Bright, Vic. For service to local government and to the com munity,

RnsseU Keith DICKENS, Blacktown, NSW. For service to animal welfare, particularly through the Australian Koala Foundation;

Rath Edith DON, Chapel Hill, Qld. For ser vice to the Association of Women's Forum Clubs;

Nanette Eleanor DOOLEY, Torrens, ACT. For service to the community,

Francis Anstin DOYLE, Randwick, NSW. For service to local history,

Frederick Morris DOYLE, Bexley, NSW. For service to veterans;

William Robert DREVESEN, BEM, Manly, Qld. For service to sailing and to the commu

nity;

Lyn Jean DRYSDALE, West Lakes Shore, SA. For service to the Myalgic Encephalomye litis Support Group (SAfc

Allen Edward DUGGAN, New Norfolk, Tas. For service to veterans;

Mary Margaret DUN, Dalby, Qld. For ser vice to the community,

Eva Jean DUNLOP, Panorama, SA. For ser vice to the Cystic Fibrosis Association;

Sister Elizabeth Inei DUNSMORE, O'Hal loran Hill, SA. For service to the nursing, particularly hospice and palliative care;

Dr Donglas William EASTHOPE, Warners Bay, NSW. For service to dentistry and for voluntary service to the people of the Solo mon Islands;

Brian Clifford EDWARDS, Swanboume, WA. For service to Legacy through a fundrais ing solo flight from England to Perth in a Tiger Moth and to physiotherapy

Ronald George EDWARDS, Kuranda, Qld. For service to Australian folklore and to pub lishing through Ram Skull Press;

Isabel Elizabeth ELLIOTT, North NowTa, NSW. For service to the community;

Laurel Margaret ELLIOTT, Burwood, Vic. For service to the community,, particularly through the Melbourne Citizens' Advice Bu

reau;

Ellen Ita ENGLISH, Gulgong, NSW. For service to the community, particularly through the Catholic Women's League;

Robert George Natak KABRIS, Dimbulah, Qld. For service to the community,

Antonio Lanro FACCIOLO, Paddington, NSW. For service to the tourism and hospital ity industry,

Rosemary Ana FARROW, Sandringham, Vic. For service to the Victorian Council for

Children's Films and Television;

Nick Vincent FAZZALAR1, Scaton, SA. For scrvicc to the Italian community, particularly through the Socicty of St Hiiarion Inc.

Michelle FIELKE, St Agnes, SA. For scrvicc to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champion Netball squad;

Sharon Louise FINNAN, Oatlcy, NSW. For scrvice to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champion Netball

squad;

Matthew Felix FITZGERALD, Salisbury, SA. For scrvice to the community;

Sister Marlene Therese FITZGIBBONS, Rockhampton, Qld. For servicc to nursing;

Beatrice Helen FITZSIMONS, Peats Ridge, NSW. For scrvicc to the community, particu larly the Country Women's Association;

Dr Robert John FLEMING, Foster, Vic. For scrvice to medicine and to the community;

George FREUDEN, North Bondi, NSW. For service to skiing, particularly through the Ski Patrol Association;

Harry Cedl GADD, South Grafton, NSW. For service to veterans;

Eric Heiitrich GIERSCH, DFC, Pymblc, NSW. For scrvice to the Travellers' Cot Fund; Christopher John GILBEY, Mudgce, NSW. For scrvicc to the Australian music industry and to the Paraplcgic and Quadriplcgic Asso ciation;

Frank Edward GILL, Asquith, NSW. For scrvice to veterans;

Arthur Dingwall GORRIE, Oxlcy, Qld. For scrvice to Toastmastcrs International and to the Queensland Model Aero Club;

John Mactnillan GOVAN, Coorparoo, Qld. For service to veterans;

Violet Winifred GRANT, Primbcc, NSW. For scrvicc to veterans and to the community, Dr McCrae Cramond GRASSIE, Chapel'

Hill, Qld. For scrvice to education;

Keith GRAVER, Howrah, Tas. For scrvicc to the Pharmacy Guild of Australia;

Marjorle Ann GRAVES, Dclorainc, Tas. For service to equestrian sports;

Margery AdeU GUIVER, Albury, NSW. For scrvicc to education and to the Quota Club;

Joy Ellen Rose GULLAN, Colac, Vic. For scrvice to people with hearing impairments and to the community,

Timothy Douglas HAINING, Mornington, Vic. For scrvicc to people with disabilities through the Blairlogic Centre;

Geoffrey Philip HARRIS, Bumie, Tas. For scrvice to the print media and to the Printing and Allied Trades Employers' Federation;

Maijorie Winsome HART, Balgowlah, NSW. For scrvice to the community;

Malcolm Cafe HAY, Dalkeith, WA. For scr vice to youth, particularly through the Sail Training Scheme;

Keith Whitten HAYWARD, Wcstmead, NSW. For service to veterans, particularly through the Totally and Permanently Disa bled Soldiers Association;

Janice Eileen HEASUP, Alice Springs, NT. For service to the education of children in isolated areas;

Donald Harold HEGCIE, Bayview, NSW. For service to the community;

Margaret Janet HENDRY, Fraser, ACT. For scrvicc to women's affairs;

Ecknrt Wolfgang HILL, Castle Hill, NSW. For servicc to TOC H organisation Australia; Ada HINDE, Hawthorn, Vic. For scrvice to the community, particularly through ftjnd raising for the Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research;

Neoklis HODGE, Wattle Parle, SA. For ser vice to the Greek community;

Barbara Joan HORSFIELD, Carlingford, NSW. For scrvicc to the Girl Guides Associa tion;

Daniel Paul HOYLAND, Sunnybank, Qld. For scrvicc to surf lifesaving;

David Hamilton HUME, Parkvillc, Vic. For service to community health, particularly through the Anti-Cancer Council of Victoria; Lola Anne HUTCHINSON, Blackmans Bay, Tas. For scrvice to the community and to local government;

Johanna Clasina Maria HUYGENS, West Chermside, Qld. For servicc to youth with disabilities, particularly through the Girl Guides Association;

Keith ISON, Oakville, NSW. For servicc to secondary school education;

Roselee Joy Gwendoline JENCKE, Mont Al bert, Vic. For servicc to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Cham pion Netball squad;

Colin Raymond JOHNS, Dcakin, ACT. For scrvice to the Pharmacy Guild of Australia;

Jill Dorine JOHNSTONE, Doncaster, Vic. For scrvice to the Girl Guides Association;

Arthur Charles JORDAN, Tweed Heads, NSW. For scrvicc to veterans;

Verlie JUST, Brisbane, Qld. For servicc to the arts, particularly as director of the Town Gallery, Brisbane;

Sylvia Dawn KEARNEY, Zeehan, Tas. For servicc to the community,

Perdval KELLY, Lcichhardt, NSW. For ser vice to veterans;

Jennifer Anne KENNETT, (Mrs Borlasc), Seaton, SA. For scrvice to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champion Netball squad;

Susan Carolyn KENNY, Malabar, NSW. For service to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champion Netball squad;

Valeria Elizabeth KINGSFORD-SMITH, Roseville, NSW. For scrvice to the National Trust;

Jenny Millar LAMOND, Kyoglc, NSW. For scrvice to education, particularly through the development of the "Lamond Method" of learning, spelling and reading;

John Charlesworth LANGLEY, Erindalc, SA. For service to the community;

Josephine Mary LANNAN, St Leonards, NSW. For scrvice to nursing;

Raymond Douglas LAWRENCE, Paricville, Vic. For service to music, particularly as an organist and choir director;

Continued on Page 10

Clive James is lost

for words, for once

LONDON: International media per sonality Clive James was lost for words after being made a Member of the Order of Australia General Division (AM) in the 1992 Queen's Birthday honours list.

The 52-year-old expatriate Australian received the honour for services to the media, particularly as a television

broadcaster.

"I'm just so pleased that, for once, words fail me," James told AAP.

Born in Kogarah, Sydney, he arrived in London in 1962 with £10 ($A24) in his pocket and after 15 years had made a big enough name through books and journalism to attract a £355,000 ($A855,000) a year job offer from the

BBC.

His Saturday Night Cliva show on the BBC is regularly seen by three mil lion viewers.

'Embarrassed'

In Sydney, Australian radio journal ist Monica At lard was embarrassed and shy about being awarded the Medal in the General Division (OAM).

Her boss, John Highfield, interna tional editor for the Australian Broad casting Corporation, said Attard deserved the award "for service to the community" as the Moscow corre spondent

But he said at heart Ms Attard was a "very shy person" and "quite embar rassed by all the attention she's getting".

Attard, in her early 30s, was appoint ed to the position in October 1990 after a career as a journalist in television and radio. She became most well known during the coup in the former Soviet Union last August

"She managed to distil a fast-moving and complex set of circumstances and bring us a graphic picture successfully predicting the outcome of the events," he said.

Service to art

Artist Ken Done, internationally rec ognised for his colourful Australiana de signs, said he was "absolutely thrilled" to be made a Member of the Order of Australia (AM) for his service to art and design and to the tourist industry.

"Out of all the things that have hap pened [to me] there can be no greater honour than some reward or recogni tion from your own country," he said.

Done, who turns 52 this month, has Done Art and Designs shops in Tokyo, Guam, Singapore and Hawaii and his Sydney-based company employs 120 people.

'Cut ties'

Internationally renowned Australian composer Roger Woodward, awarded his second Queens honour, believes Australia should cut its tics to the mon archy.

"I think if we had the confidence to work towards a republic that would be very exciting, so that we could trust ourselves to run our own affairs," Woodward said.

The pianist, conductor and compos er, who turns 50 this year, has been made a Companion in the Order of Australia General Division (AC), for service to music, particularly as a pia nist, and to the promotion of Australian composition.

QUEEN'S BIRTHDAY HONOURS

Continued from Page 4

Dr Elijah Haira LEVY, Springfield, SA. For service to the Jewish community and to medi cine;

Edwin Alfred LEWIS, Lambton, NSW. For service to Scouting and to the community;

Lyiiette Margaret LILLECRAPP, Gawlcr East, SA. For service to swimming, particularly as a gold medallist at the Stoke Mandeville

World Wheelchair Championships;

Valentine Sbeila LITTLER, Allora, Old. For service to people with intellectual disabilities, particularly through the Endeavour Founda tion;

Dr Aldo LORIGIOLA, Rubaito Padova, Italy. For service to the Italian community and to the promotion of Australia in Italy;

John Jerome LUSS1CK, Miling, WA. For ser vice to sport, particularly country football;

Erica Margaret McGILCHRIST, Caulfield, Vic. For service to contemporary art and to the establishment of the Women's Art Register,

Simone Cedle McKINNIS, Newtown, Vic. For service to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champion Netball squad;

John Francis McNAMARA, Nanrabri, NSW. For service to sport administration;

Ronald Andrew McNEILL, Macksville, NSW. For service to the community;

Joseph Noble MADELEY, Eastwood, NSW. For service to veterans, particularly through the Rats of Tobruk Association;

Dnlde May MAGNUS, Double Bay, NSW. For service to people with visual impairments, particularly transcribing written music into Braille;

Iris Laura MAGUIRE, San Souci, NSW. For service to the community, particularly through charitable organisations;

Geoffrey Dene MANN, Nediands, WA. For wrvice to youth, particularly through the Sea Ian Otto MAROSKE, Horsham, Vic. For ser vice to conservation and to community history; Robert Leonard Davis MARSHALL, Enfield, NSW. For service to the performing arts, partic ularly through the Gallery First Nightcrs;

Olive Rosalind Morton MASON, Point Lons dale, Vic. For service to the community and to assisting families of overseas service personnel at the Command and Staff College, Fort Queenscliff;

Kenneth John MEAD, Spring Hill, Qld. For service to the community;

Margaret Joan MEAD, Midway Point, Tas. For service to nursing, particularly through car ing for people with bum injuries;

Marilyn iilla Grace MELHUISH, Cronulla, NSW. For service to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champi on Netball squad;

Morton John MENZ, Victor Harbour, SA. For service to the community;

Gwynneth Noreen MIALL, Swanbourne, WA. For service to the community, particularly through the League of Home Help;

Keith MIDDLETON, East Frcmantlc, WA. For service to the aged;

Marjorie MINNIS, Hawker, ACT. For service to nursing, particularly midwifery;

Alderman Robert MOORE, Mount Isa, Qld. For service to local government;

Anne MOUTAFIS, (Mrs Martin), St Ives, NSW. For service to business education.

Envoy Andrew Peter MURFIN, Lathlain, WA. For service to social welfare, particularly through the Salvation Army,

Peter John MURRAY, Hamilton, NSW. For service to mining and to the community;

Terry MUSCAT, Ardeer, Vic. For service to trade unions and to the Maltese community;

Shirley NELSON, Byron Bay, NSW. For ser vice to nursing;

Hilda Thompson NEWSTEAD, West End, Qld. For service to the community;

Frances Thelma OATES, Kill care, NSW. For service to community welfare groups;

Shelley Mares O'DONNELL, North Ring wood, Vic. For service to sport, particularly as a member of the 1991 Australian World Champi on Netball squad;

Jack Colvin OLSSON, South Bruce, ACT. For service to the community, particularly through Rotary International;

Teresa Mary OMOND, North Adelaide, SA. For service to community health;

Margaret EUen O'NEILL, Wembley, WA. For service to the aged;

Wendy PAGE, Forest Hill, Vic. For service to community health, particularly palliative care; Graeme Ian PARKINSON, Gifies Plains, SA. For service to Modbury Hospital;

Anthony David PARSONS, East Greenmount, Qld. For service to the breeding, working and judging of the Australian Kelpie sheepdog;

Joseph PERILLO, South Melbourne, Vic. For service to the Italian community;

David Austin PHIPPARD, Lane Cove, NSW. For service to the Sydney Maritime Museum;

Geoffrey Leonard PLANT, North Ryde, NSW. For service to people with hearing impair

ments;

Jack Ernest POLLARD, Wollstonecraft, NSW. For service to sports journalism and sporting history

Joyce Ada PURCEIX, Barton, ACT. For ser vice to women's affairs, particularly through the Catholic Women's League;

Jessie Catherine QUIGLEY, Trangie, NSW. For service to the community;

Trevor Gilbert QUINN, Railton, Tas. For ser vice to the community;

Jack Weston RAE, Narre Warren North, Vic. For service to primary industry, particularly the Royal Agricultural Society of Victoria;

John Albert RANDALL, Lilyfield, NSW. For service to local government;

Elwhyn GledhiU RANDELL, St Marys, NSW. For service to the community;

Henry James RANKINE, Point McLeay, SA. For service to the Aboriginal community;

Ralph Iro RAYMOND, Whyalla, SA. For ser vice to the community through music;

John Oswald REYNOLDS, East Malvern, Vic. For service to mining;

Jndith Ann RICE, Limcvale, Qld. For scrvicc to local government and to the community;

Charles Henry RICHARDSON, Wollongong, NSW. For service to sports journalism;

Francis Leslie RIGNEY, Newstead, Tas. For service to local government and to the commu nity;

Rodney John RILEY, Guildford, NSW. For service as a greenkeeper and to the develop ment of "Greenlees Park Couch" grass;

Mary Therese RIMOLDI, Gymca, NSW. For service to the community, particularly the fos tering of disabled children;

Reverend George ROSENDALE, Hope Vole, Qld. For service to the Lutheran church and to the Aboriginal community;

John Nigel ROSS, Holbrook, NSW. For ser vice to local government and to the communi ty;

Marjorie Mary ROSS, Penrith, NSW. For ser vice to the community;

Margaret Ann SANDS, Williams, WA. For service to Riding for the Disabled;

William Neville SCOTT, Warwick, Qld. For service to Australian folklore;

Albert Ernest SHADE, Reservoir, Vic. For service to the community through music organ isations;

Frank SLATTERY, Bexley, NSW. For service to orchid growing;

Dora May SMITH, Indooroopilly, Qld. For service to the Totally and Permanently Disa bled Soldiers Association, Queensland branch; John Wasley SMITH, Naracoorte, SA. For service to medicine;

Stuart Alexander SOMERVILLE, North Manly, NSW. For service to swimming admin istration and to the community,

John Mervyn STANAWAY, Alderlcy, Qld. For service to journalism;

Dr John MacKay STANHOPE, Epping, NSW. For service to medicine, particularly in alcohol and drug related areas;

Vladas STATNICKAS, South Plympton, SA. For service to the Lithuanian community;

Nell STEELE, Dcepdene, Vic. For community service, particularly the Save the Children Fund;

Dr Noel Lavender STEPHENSON, Berwick, Vic. For service to the community, particularly the Berwick Hospital Committee;

Alderman Margaret Elizabeth STEVENSON, Orange, NSW. For service to local government and to the community;

Marie Joan STILLMAN, Mt Colah, NSW. For service to the community;

Allan Gregory STORMON, Moruya, NSW. For Patricia June WETZLER, Charlestown, NSW. For service to the Newcastle War Wid ows' Guild;

Milton Stanley WHITING, Mildura, Vic. For service to the community,

Edward James WHITTEN, North Altona, Vic. For service to Australian Rules football;

Henry Samuel WH1TTLNGTON, Brookton, WA. For service to soil and land conservation; Lacy WILKINSON, GosneUs, WA. For ser vice to Red Cross and to the community,

Margaret Annie WILKINSON, Bundabcrg. Qld. For service to St John Ambulance and community,

Dr Maurice Cornelias WILLIAMS, St Lucia, Qld. For service to medicine and |o the Queens

land Spastic Welfare League;

Vicld Susan WILSON, Wynnum, Qld. For service to sport, particularly as a member of the 1991 Australian world Champion Netball squad;

Leslie WINKLE, Carseldine Qld. For service to secondary education in Queensland;

Norman Ralph WRIGHT, Grange SA. For service to youth and to the community;

Alexander ZOTOS, Smuhfield NSW. For ser vice to the State Emergency Service, particular ly the Parramatta Unit.

Awarded the Medal In the

Military Division (OAM)

Royal Australian Navy

Chief Petty Officer Raymon John COOPER, Voyager Point, NSW. For service, particularly as the Supply Department Regulating Chief Petty Officer. HMAS TOBRUK;

Warrant Officer Terrenee James HILL, Crc mome Point, NSW. For service, particularly in the field of sport and the development of the Royal Australian Navy Physical Training Dis play Team;

Chief Petty Officer Wayne John RICHARDS, Baulkham Hills, NSW. For service, particularly to Naval training at HMAS Nirimba;

Warrant Officer John Michael SOUTHON, Warnbro, WA. For service, particularly as a Navy Careers Adviser.

Australian Army

Warrant Officer Class 1 Ian Robert ANGOW, Wynnum West, Qld. For service to the Army in the field of equipment maintenance manage

ment;

Sergeant Gary Kevin DURRANT, Murchison, Vic. For service to the Army in the field of Ballistic photography;

Serjeant Rebecca Frances GRAY, Seven Hills, NSW. For service to the Army in the field of administration;

Warrant Officer Class I Stephen GRIF FITHS, Singleton Heights, NSW. For service as the Regimental Sergeant Major 2nd/17th Battalion, The Royal NSW Regiment;

Captain Gregory Reginald HANSEN, Single ton, NSW. For scrvicc as the Regimental Ser geant Major of the Royal Military College, Duntroon;

Captain Peter LEEMAN, Heathmont, Vic. For service to the Army in the field of Air Defence;

Warrant Officer Class I Lawrence James

O'SULLIVAN, Middle Park, Qld. For service as the Regimental Sergeant Major 16th Battal ion, The Royal Western Australia Regiment;

Warrant Officer Class 1 fan Maurice PRES SLEY, Kingston, Tas. For service as a Com pany Sergeant Major with Headquarters 1st Division;

Warrant Officer Class 2 David Francis

QUINN, Samson, WA. For service with the Spccial Air Service Regiment;

Warrant Officer Class 1 Peter John SEM CZUK, Viewbank, Vic. For service to the Army in communications technical training;

Corporal Wayne John WILLIAMS, Karrakat ta, WA. For sen-ice as a Recruit Instructor at the 1st Recruit Training Battalion, Kapooka.

Royal Australian Air Force

Flight Sergeant Maxwell Roderick' CHAM BERS, Frenchs Forest, NSW. For scrvicc to the Royal Australian Air Force at Recruiting Syd

ney;

Warrant Officer Stewart Clay FREEMAN, Hoppers Crossing, Vic. For service as provi sioning Supervisor, Headquarters Logistics Command;

Sergeant John Charles HALL, Condon, Qld. For service as Non-Commissioned Ofiicer-in Charge Maintenance Control Section, 5th Avia tion Regiment;

Warrant Officcr Thomas Sidney HOBDAY, South Windsor, NSW. For service as Warrant Officer Engineer, Boeing 707 Flight Line Opera tions, No 486 Squadron;

Warrant Officer James David McLELLAN, Tindal, NT. For service as Caterer, Base Squad ron Tindal;

Warrant Officer Paul Wayne SAUNDERS, Forest Hill, NSW. For service to the Royal Australian Air Force in the implementation of the Corporals' Promotion Course at Headquar ters Training Command Support Unit;

Warrant Officer Russell Graham THOM

SON, Wanniassa, ACT. For service in support of the Defence Suggestion Scheme and the Cen tral Welfare Trust Fund and as the sponsor of Clerk Financial Accounts Mustering.

Awarded The Conspicuous

Service Cross (CSC)

Royal Australian Navy

Commander Martyn Wbatmore BELL, RAN, Deakin, ACT. For conspicuous service as Com manding Officer of HMAS Darwin during 1991;

Chief Petty Officer Richard John CHRIS TENSEN, Manly, NSW. For conspicuous ser vice as the Administration Transport and Support Craft Officer of HMAS Penguin;

Petty Officer Paul James DENNENY, Bel rose, NSW. For conspicuous service as Petty Officer Electrical Technical Communication's in HMAS Hobart;

Commander Anthony William FLINT, RAN, Torrens, ACT. For conspicuous service as the Royal Australian Navy Liaison Officcr to the

United States of America Naval Commander Middle East (Central Area);

Commander Frederick John PARKES, RAN,

Garran, ACT. For conspicuous service as a' member of the United Nations Special Com mission Medical Team in Iraq.

Australian Army

Major Alan Lynn ASHTON, Holsworthy, NSW. For conspicuous service in the field of humanitarian aid;

Colonel Joseph Lawrence BENTON, RFD, Curtin, ACT. For conspicuous scrvicc to the Australian Defence Force in the Development and implementation of the Ready Reserve pro

gram;

Lieutenant Colonel Grant William BLACK BURN, Albury, NSW. For conspicuous service to the Army in the field of logistics;

Major Stephen John EVANS, Point Lonsdale, Vic. For conspicuous service to the 3rd Battal ion, The Royal Australian Regiment;

Lieutenant Colonel Ian Bruce FLAWITH, Randwick, NSW. For conspicuous service as Commanding Officer 31 st Battalion, The Royal Qld Regiment;

Major Anthony Peter FRASER, Ontario, Can ada. For conspicuous service during flood relief operations in Charleville, Queensland;

Llutenant Colonel Brian John HOLLINS, Ashgrovc, Old. For conspicuous service as Staff Officer Grade 1 Logistics, Headquarters 1st Di vision;

Sergeant Brett Terence KNOWLES, Too woomba, Qld. For conspicuous service during two search and recover)1 operations in the South West Pacific;

Captain Glenn Andrew McCALL, Cabarlah, Qld. For conspicuous service in command of search and recovery operation in the SW Pacif ic;

Colonel Michael Peter John O'BRIEN, Red Hill, ACT. For conspicuous service to the Army in the field of project management;

Major Ross Anthony PARROTT, Hamburg Federal Republic of Germany. Conspicuous service with the UN Iran-Iraq Military Observ er Group;

Warrant Officcr Class 1 Peter James Charles

PREWETT, OAM, Kambah, ACT. For con spicuous service as the Regimental Sergeant Major of the Army;

Lance Corporal Darrin Matbew RICHARD SON, Canungra, Qld. For conspicuous service assisting people trapped in a motor vehicle threatened by bushfires;

Brigadier Christopher Andrew M&cDonald ROBERTS, AM, Curtin, ACT. For conspicu ous scrvicc as the Chief of Staff, Joint Exercise Planning Staff;

Lieutenant Colonel David Henry ROSS, Wil loughby, NSW. For conspicuous scrvicc as the Commanding Officer of the Australian Contin gent in northern Iraq;

Major Ian Francis SMELLIE, Leanycr, NT. For conspicuous service in project manage

ment;

Lieutenant Colonel Russell Alexander STU ART, Indooroopilly, Qld. For conspicuous ser vice in contingency planning for the United Nations Peacekeeping Mission in Cambodia;

Chaplain (Lieotenant Colonel) John Francis TINKLER, MBE, Enoggera, Qld. For conspicu ous service as the Semor Chaplian, Headquar ters 1st Division;

Lieutenant Colonel Charles Lesley VAGI, Point Lonsdale, Vic. For conspicuous service as Commander, Australian Contingent with the United Nations Special Commission in Iraq;

Colonel John Brim WILSON, Wanniassa, ACT. For conspicuous service with United Na tions forces in the Middle East and Yugslavia.

Royal Australian Air Force

Sqctdron Leader Robert AMBLER, Glen brook. NSW. For conspicuous servicc as Com manding Officer No 75 Squadron;

Wing Commander Peter BENNETT, Macar thur, ACT. For conspicuous service as Second in-Command B Squadron, 5th Aviation Regi ment; <,

Warrant Officer Anthony Kenneth DICKIN SON, Raymond Terrace, NSW. For conspicu ous service as a Works Supervisor, Facilities Flight Williamtown;

Warrant Officer Raymond Edward EAS THAM, Richmond, NSW. For conspicuous service as Warrant Officer Disciplinary at No 2 Aircraft Depot;

Wing Commander Ross James FOX, (Posthu mous Award) Hawker, ACT. For conspicuous scrvice when Commanding Officer No 75 Squadron;

Squadron leader Murray Alan GARDNER, Raymond Terrace, NSW. For conspicuous ser vice as Fighter Weapons Officer, Strike Squad ron VFA 125, United States Navy;

Squadron Leader Owen James HAMMOND, Monash, ACT. For conspicuous service as Fa cilities Officcr attached to UN Special Commis sion, Iraq;

Warrant Officer Peter JAMES, Richmond, NSW. For conspicuous service as a Senior Med ical Supervisor, No 6 RAAF Hospital;

Flight Sergenat David James JONES, Ml Wa vcrly, Vic. For conspicuous scrvice as an Elec trical Fitter Specialist at No 77 Squadron;

Squadron Leader Graham Edward KING, Ka leen, ACT. For conspicuous scrvice as an in structor No 3 Control and Reporting Unit;

Wing Commander Raymond Thomas McDONOUGH, Blaxland, NSW. For conspic uous service as Commanding Officer School of Air Traffic Control;

Squadron Leader Glenn Raymond NAT TRASS, Kings Langlcy, NSW. For conspicu ous service as Officcr-in-Chargc RAAF Detachmcnt to Casey Antarctica;

Wing Commander Graeme Robert PEEL, AM, Annangrove, NSW. For conspicuous service as Chief Flight Medicine, Tactical Air Command Headquarters, United Stales Air Force;

Warrant Officcr Terrance Luke STOWE, Werribee, Vic. For conspicuous service as a Telecommunications Rigger with Telecommu nications Engineering Directorate, Headquar ters Logistics Command;

Flight Sergeant Christopher James WELLS, Karalee, Qld. For conspicuous servicc as a Non-Destructive Inspection Technician at No 3 Aircraft Depot.

Awarded the Nursing Service

Cross (NSC)

Royal Australian Air Force

Squadron Leader Ann Teresa HARRISON, Richmond, NSW. For outstanding perform ance of nursing duties at No 3 RAAF Hospital. Awarded The Conspicuous

Service Medal (CSM)

Royal Australian Navy

Lieutenant Commander John Arthur

BUTTLE, RANEM, Jcrvis Bay, ACT. For con spicuous service as the Facilities and Property Officer HMAS Crcswell;

Chief Petty Officer Steven John COOPER, Evanston Park, SA. For conspicuous service as ChiefPctty Officcr(Field RccruitingTeam)and Tri-Scrvice Co-ordinator, Ballarat Defence Force Careers Reference Centre;

Commander Aleirdas Petras DICIUNAS, MBE, RAN, Carlingford, NSW. For conspicu ous service as the Fleet Marine Engineering Officer serving on the Maritime Headquarters staff;

Chief Petty Officer Darryl James DILGER, Higgins, ACT. For conspicuous servicc as a member of the United Nations Special Com mission Medical Team in Iraq;

Warrant Officer Warren Sidney KING, Mac arthur, ACT. For conspicuous service as the Wairant Officcr-in-Charge of the sailors' pro motion section in the Directorate of Sailors* Career Management;

Captain John Henry McCAFFRIE, RAN, Kambah, ACT. For conspicuous service to the Royal Australian Navy, particularly in the field of facilities development;

Commander Timothy Charles MUSSARED, RAN, London, UK. For conspicuous service as the Fleet Weapons Electrical Engineer Officcr on the staff of the Maritime Commander Aus tralia;

Chief Petty Officer Mark Anthony SHELD RICK, Seven Hills, NSW. For conspicuous scr vice as a Fire Control System Chief Petty Officer, HMAS Darwin.

Australian Army

Warrant Officer Class 2 Douglas James AR MITAGE, HammondviUe, NSW. For conspic uous service with the Joint Engineer Project Management Team in Papua.New Guinea;

Corporal Robert Richard BALL, Paramatta, NSW. For conspicuous service as a Medical Assistant during Exercise Canopy Tutor,

Lieutenant Colonel Terence Michael BUICK, Narrabundah, ACT. For conspicuous service as Staff Officer Grade 1 Personnel Support in Per sonnel Division, Army Office;

Major Colin David John CHIDGEY, Moore bank, NSW. For conspicuous service to the Australian Defence Force as an Explosive Ord nance Disposal Officer,

Sergeant Jean Baptist COAD, Toowoomba, Qld. For conspicuous scrvice with a 171 st Com mand and Liaison Squadron detachment, Solo mon Islands;

Warrant Officer Class 2 Rodney James DOR AN, Bracken Ridge, Qld. For conspicuous ser vice with the Australian Army Training Project Team in Papua New Guinea;

Warrant Officer Class 2 John Fracis DUG GAN, Aitkenvale, Qld. For conspicuous ser vice as the Articifer Sergeant Major of A Squadron, 5th Aviation Regiment;

Corporal Shane Joseph FAITHFULL, Bar don, Qld. For conspicuous service in the field of humanitarian aid;

Captain Marcus Charles Owen FOX, Towns ville, Qld. For conspicuous service during flood relief operations in Queensland; •

Ueutenant Colonel Kenneth James GILLES PIE, Townsville, Qld. For conspicuous scrvice with the Australian Contingent, United Na tions Transition Assistance Group, Namibia;

Corporal Patrick Donald HALL, Michelton, Qld. For conspicuous service with the Austra lian Army Training Project Team - Papua New Guinea;

Colonel Rodney Alexander HAMILTON, RFD, Gaythorne, Qld. For conspicuous service with the 9th Battahan, The Royal Queensland Regiment;

Captain Bradley Darid HAMPTON, Bonegil la, Vic. For conspicuous service as an Explosive Ordnance Disposal Officer,

Major Bcbby Gene HANNA, Oakey, Old. For conspicuous servicc during flood relief opera tions in Queensland;

Staff Serjeant Stephen Robert HILL, Bendi go, Vic. For conspicuous scrvice in the field of survey operations;

Corporal John Robert HODGE, Nowra, NSW. For conspicuous servicc with the United Na tions Transition Assistance Group, Namibia;

Lieutenant Colonel Timothy John McKEN NA, Pearce, ACT. For conspicuous servicc to

the Australian Defence Force in the field of land force development;

Major Garry Francis MATHIESON, Neutral Bay, NSW. For conspicuous servicc as the Training Officer with the University of NSW Regiment;

Warrant Officer Class 2 Gary Vincent MOLLOY, Traralgon, Vic. For conspicuous sen-ice during the Gippsland floods;

Sergeant David Robert MORSE, Nerang, Qld. For conspicuous scrvice as the Officer-in

Charge of the Land Warfare Centre Fire Sta tion;

Warrant Officcr Class 2 Peter Josef OBLAK, Puckapunyal, Vic. For conspicuous service as Logistic Plans Warrant Officer and Company Sergeant Major, Puckapunyal Logistic Battal ion;

Major Robert William QUODLLNG, Aranda, ACT. For conspicuous scrvice with the Special Air Service Regiment;

Capttin David John RIORDAN, Pearce, ACT. For conspicuous service during flood relief op erations in Queensland;

Major lan John ROBINSON, Vermont South, Vic. For conspicuous scrvice in the field of personnel management as Career Advisor for the Royal Australian Infantry Corps;

Warrant Officer Class 2 Richard George Ed ward STUART, Melbourne, Vic. For conspicu ous service participating in an aviation search and recovery task m Vanuatu;

Major Stuart Robert TAYLOR, Hammond viUe, NSW. For conspicuous service as the Operations Officcr, Moorebank Logistic Group;

Captain Tarn Thanh TRAN, Bangkok, Thai land. For conspicuous service in humanitarian aid;

Warrant Officer Class 2 Michael Wayne TUG WELL, Bateman, WA. For conspicuous service as a Company Sergeant Major with the 1st Battalion, The Royal Australian Regiment; Warrant Officer Class 2 Roger Charles WAR REN, Hammondville, NSW. For coaspiculous scrvice as Company Sergeant Major with the 5th/7th Battalion, Royal Australian Regiment; Sergeant Craig Anthony WINDEBANK, Ev erton Park, Qld. For conspicuous service with the Australian Army Training Project Team PNG;

WwTMt Officer Class 1 Trevor Clyde WOU FENDEN, West Chermsidc, Qld. For conspic uous service as Artificer Sergeant Major, 20th Divisional Engineer Support Squadron Work shop, ;

Sergeant Kenneth Brace WOODWARD, Lakes Entrance, Vic. For conspicuous service during the Gippsland floods;

uTrMcu,A?hor WWGHT, West Pennant Hills, NSW. For conspicuous service as the Officer Commanding the Australian Contin gent, United Nations Minefield Clearance

Training Team in Pakistan.

Royal Australian Air Force

Sf/Sfant Gerald Arthur ALLEN, Kurrajong. NSW For conspicuous service as a Clerk Sup

ply at No 2 Stores Depot;

Wwrant Officer Phillip Owen DEMPSEY, Faddcn, ACT. For conspicuous servia: as a Signals Operator with Directorate of Operation a! Support Services - Air Force;

Kevin Peter DRUMM, Forest Hill, NS/V .F?r conspicuous service as an instructor at Initial Training Squadron, RAAF School of

Technical Training;

Corporal David Wayne FRISINA, Leichhardf, Vld- Conspicuous service as Non-Commis sioncd OIC Mirror Control Assembly Test Sta tion, Instrument Flight, NoT3 Aircraft Depot; Squadron Leader Catherine Adele HOWELL Mulswood, SA. For conspicuous service as Medical Officcr Base Medical Flight Edinburgh Warrant Officer William Andrew JACKSON," Forest Hill, Vic. For conspicuous service as Clerk Supply, Equipment Liaison Office Perth' Warrant Officer Stephen Charles LAM PARD, Adamstown, NSW. For conspicuous service as an Eieclricai Fitter with Headquarters Support Command, Melbourne;

%v'SL >?m^T-Vl*yne Tbomas McCAR

j. rnillip, ACT. For conspicuous service as Chef Supply Support Squadron, Amber! ey

Flight Sergeant Rhonda Gaylene McINNES, waggaj NSW. For conspicuous service as Den tal Assistant instructor, RAAF School of Cleri

cal and Supply Training;

Corporal Maurice John MOON, Lyons, ACT For conspicuous service as Non-Commissioned Oflicer-in-Chaige, Plant Attendants, RAAF

Base Fairoairn;

S«n!can< Peter Grant MURRAY, Forest Hill, NSW. Conspicuous service as Instrument Fitter 2 Avionics Maintenance Section, No 484

Squadron;

Scnpat Wayne PALMBLAD, Forest Hill, NSW. For conspicuous servicc as Non-Com missioned Ofiicer-in-Charge, Inflicts Kitchen, Catenng Scction, Base Squadron Tindal;

Warrant Officer lan PRESTON, Bonython, ACT. For conspicuous service to the RAAF within the Directorate of Personnel Airmen

Squadron Leader Kevin William RUSH WORTH, Golden Grove, SA. For conspicuous service as Fighter Combat Instructor No Ti

Squadron;

Warrant Officer William James STEFF, An gle Vale, SA. For conspicuous scrvice as War rant Officer Disciplinary, No I Recruit

Training Unit;

Sergeant Phillip James TOMLIN, Richard son, ACT. For conspicuous service as the Air Force Careers Adviser at Recruiting Hobart

Flight Lieutenant Wendy Patricia TROW, Kelmscott, WA. For conspicuous service as Ofiicer-in-Charge of the Work Study Team, Air

Force Office, Canberra;

Warrant Officer Gregory Michael VOSS, Am berley, Qld. For conspicuous scrvice as Warrant 9 .S.rXln"Charge, Fire Training Section, RAAF Security and Fire School;

Sergenat Peter John WENCK, Amberley, Old. For conspicuous service as Computer Managed Instruction manager, Field Training Flight, Air craft Equipment Maintenance Squadron, Wil

liamtown;

Flight Sergeant Bryant Lewis WINDERS, Tottenham, Vic. For conspicuous service as Clerk Operations, RAAF Unit, PNG.

Awarded The Public Service

Medal (PSM)

Commonwealth Public Service

Robert Arthur AYLEN, Wanniassa, ACT; John BARDSELY, Holder, ACT;

Anne BUTTSWORTH, Reid, ACT;

Jacqueline Mary DONOHUE, Cook, ACT;

Brendan Francis DO RAN, Narrabundab,

ACT;

Alan George Arthur EYLES, Indooroopilly,

Qld;

John Patrick GALLAGHER, Narrabumlah,

ACT* .

William James GRAHAM-WILSON, North

Ipswich, Old;

John Patrick GRANT, Wara manga, ACT; Kathleen Evelyn HOGAN, Farrer, ACT; Zrinka Babic JOHNSTON, Ascot, Qld;

Thomas Francis MEANY, Torrens, ACT;

Peter Edward SUTTON, Queanbeyan, NSW;

Michael Antony WHITELAW, Chelmer.Qld; Olga SvlatoslavoTna WYNNE, Belconnen,

ACT*

Victorian Public Scrvice

Kathy Maree BARKER, Geeiong, Vic;

Thelma Joan BARKWAY, Eltham, Vic; Allan George BATH, Bumnyong, Vic;

Kenneth John DOWLING, East Bentleigh,

Vic;

Howard Robert KELLY, Northcote, Vic;

Lucette Marie-Lonise UNKAUF, Box Hill,

Vic,

Raymond Ernest WRIGHT, Newborough,

Vic.

Queensland Public Service

Gordon John BARNES, The Gap, Qld; ■'

Peter Keith BUROW, Charters Towers, Qld; Nerida Alcorn DAVIS, Rainworth, Qld;

James Matthew McDONNELL, Cnarlevillc,

Qld;

Ronald Graham WRIGHT, The Gap, Qld.

Western Australian Public Serrke

Douglas Harry MURRAY, Esperance, WA;

Lvnettc Merrifield TINSLEY, Bull Creek,

WA.

South Australian Public Service

Ian Laurie SHEPHARD, Evaston Gardens,

SA.

Awarded the Australian

Police Medal (APM)

Australian Federal Police

Sergeant Christopher John EATON;

Commander Rodney George LEFFERS;

NSW Police Service

Detective Inspector Karl Desroy Louis AR

KINS;

Detective Sergeant Trevor Lyle BEAU

MONT, ■

Chief Inspector Allan Robert DOYLE;

Chief Superintendent Dennis Martin GILLI

GAN;

Superintendent Allan John ISEDALE;

Senior Sergeant Trevor Lloyd MORRISON; Chief Inspector James Allan UNDERHILL.

Victoria Police Force

Senior Sergeant Ronald William ALLEN;

Senior Constable Peter William ANDREW'S; Chief Inspector Denis Arthur CAIRNS;

Assistant Commissioner Robert FALCONER; . Superintendent John Roderick McSOLVIN.

Queensland Police Service

Assistant Commissioner Roland DAR GUSCH;

Superintendent Robert Denis HAYES; Inspector Peter Henry RILEY.

Western Australian Police Force Superintendent Leslie Donald AYTON;

Assistant Commissioner Harold William RIS EBOROUGH;

Assistant Commissioner Peter Berry SKE

HAN;

South Australian Police Department Commander Jobn MURRAY;

Senior Sergeant Ronald Clarence SIOS

TROM.

Northern Territory Police Commander Jobn William ILETT.

The Australian Fire Service ;

Medal (AFSM)

NSW Fire Services

Zone Commander John Leslie BENSON, South Penrith, NSW;

Fire Control Officer Ronald Stanley DRURY, ^

Taree, NSW;

Group Captain Leslie Robert LAMBERT, ' OAM, Wildes Meadow, NSW;

Regional Commander Frank Warren -

THOMAS, Homsby, NSW. ;

Victoria Fire Scnicts

Volunteer Firefighter Ronald George JA- -

COBS, Chelsea, Vic;

Operations Area Supervisor Gregory John LARKINS, Nowa Nowa, Vic,

Volunteer Firefighter George Alan NELSON, ; Rupanyup, Vic; ! District Officer John Henry TaRR, Frank- •

ston, Vic.

Queensland Fire Services

Auxiliary Captain John Neville DOW, Biloe- -

la, Qld;

Regional Commander George Hendry \ GRASS1E, North Rockhampton, Qld.

Western Australian Fire Services

President Thomas Doqglaa MILLER, Bunbu ry, WA. _

Zoom

plus
thumb
minus
left
thumb
right
up
thumb
down